![Beyazıt Meydanı'nda usandıran çalışma! İzmirlilerden mesaj: Biz alıştık siz de alışırsınız](https://www.eshahaber.com.tr/files/uploads/news/default/beyazit-meydaninda-usandiran-calisma-izmirlilerden-mesaj-biz-alistik-siz-de-alisirsiniz.webp)
Haber7 - Özel | İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerinin başında gelen Beyazıt, iki yıldır süren çalışmalar yüzünden inÅŸaat halinden kurtulamıyor.Â
2019'da Ä°BB BaÅŸkanı Ä°mamoÄŸlu'nun, "Beyazıt Meydanı projesi 6 ayda bitecek" talimatı medyada yer almıştı. Ondan tam bir sene sonra Ä°mamoÄŸlu, 2020 Mayıs'ında Beyazıt Meydanı'nda incelemeler yapmış ve projenin yıl sonuna kadar biteceÄŸini söylemiÅŸti.Â
Ä°stanbul Ãœniversitesi'ne giden öğretim görevlileri ve öğrenciler de her gün adeta ÅŸantiyenin içinden geçmek zorunda kalıyor. VatandaÅŸlar, ÅŸikayetlerini sürekli dile getirse de Ä°BB çalışmaları yakın zamanda bitirecek gibi görünmüyor.Â
"HER GÃœN SÄ°NÄ°RÄ°MÄ° BOZUYOR, NE ZAMAN BÄ°TECEK?"
Ä°stanbul Ãœniversitesi Ä°ktisat Fakültesi Siyaset ve Uluslararası Ä°liÅŸkiler Bölümünde akademisyen olan Ufuk Uras, Ä°BB'nin Beyazıt Meydanı'ndaki son durumla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Her gün üniversiteye giderken sinirimi bozuyor, 2 yıldır süren Beyazıt Meydanı yenilenmesi, ne zaman biter dersiniz?" ifadelerini kullandı.Â
Uras'ın paylaşımının altına yorum yazan çok sayıda kullanıcı, Ä°BB'nin süreci kötü yönetmesinden ÅŸikayetçi oldu.Â
Her gün üniversiteye giderken sinirimi bozuyor, 2 yıldır süren Beyazıt Meydanı yenilenmesi, ne zaman biter dersiniz? pic.twitter.com/54ZsVvUmkU
— Ufuk Uras (@UfukUras) May 24, 2022Sosyal medyada İBB yönetimine gelen tepkilerden bazıları şöyle:
Yenilemenin bitme beklentisini büyütmek yerine, Beyazıt Meydanı'nın yeni peyzajının bu olduğu fikrine kendinizi alıştırırsanız, süreç daha çekilebilir hale gelir belki.Ak Parti belediyeciliğinin insanları alıştırdığı bir standart var. Ortalama hiçbir partinin o standardı yakalaması mümkün değil.İmamoğlu ve meşhur tayfası; tatil-sofra keyfi, Cumhurbaşkanlığı hayalleri, seyahatleri ve yalanlarına, zift akan itici duruşuna bir iki dakika ara verip şu belediyelere doldurduğu meşhur kankalarına el pençe durarak sorduğunda... Eh belki 3 yıl sonra bitme ihtimali var!İzmir yıllardır benzer durumda. Gaziemir Yeşillik Caddesi araç alt geçitleri ve Üçyol metro inşaatları sırasında çevre esnafın çoğu iflas etmişti. Protesto edenler Atatürk düşmanlığıyla suçlanıyordu. Biz alıştık, siz de alışırsınız."Yiyin efendiler yiyin" demiş Tevfik Fikret ama bu sözü kime söylemiş? Önce Abdülhamid karşıtı olan Fikret, Abdülhamid sonrası gelenlerin yolsuzluklarını görünce Han-ı Yağma'yı yazmış. Ne kadar benziyor bugüne. "Her şey çok güzel olacak" yalanına inananlar el birliğiyle bitirecekler. Tıpkı Maltepe Belediyesi çöpleri toplamadığında CHP seçmeninin çöpleri toplaması gibi.![](https://i12.haber7.net//haber/haber7/photos/2022/21/hvBOc_1653464221_4989.jpg)
2019'DA Ä°MAMOÄžLU: 6 AYDA BÄ°TSÄ°N!
2020'DE Ä°MAMOÄžLU: BU YIL SONU BÄ°TER
Ä°BB BaÅŸkanı Ekrem Ä°mamoÄŸlu, 9 Mayıs 2020'de çalışmaların yürütüldüğü Beyazıt Meydanı'nda incelemelerde bulunmuÅŸtu.Â
Sokağa çıkma yasağını fırsata çevirdiklerini söyleyen İmamoğlu, işlerin hızlandığını söylemişti. İmamoğlu şu açıklamaları yapmıştı:
"Süreçler devam ediyor. Hızlı hareket ediyoruz. Buradaki otopark kaosunu kaldırdık. Diğer otoparkta da aynı düzeni arkadaşlarımız mevcut projeye göre uyguluyor. Bir an önce buranın tarihi dokusuna kavuşmasını istiyoruz. Şimdilik bu düzen içerisinde iyi gittiğini görüyorum. Projede birkaç tartışma olsa da onları aşacağımızı inanıyorum. İnşallah bu yıl sonuna kadar Beyazıt Meydanı ve İstanbul Üniversitesi'nin önü peyzajıyla, oturma gruplarıyla çok nitelikli bir hale dönüşecek."
Ekrem İmamoğlu, 2020 Mayıs'ındaki bu incelemesinden tam bir sene önce, Beyazıt Meydanı'na ait projeyi duyurmuştu. İmamoğlu'nun, "Meydan projesi 6 ayda bitsin" talimatı verdiği medyaya yansımıştı.
Projenin son halini göremeyen Ä°stanbullular için, Ä°BB'ye yakın medyanın zamanında paylaÅŸtığı çizimler şöyle:Â
ANKARA'DA DA 500 GÜNDÜR BİTMEYEN YOL ÇALIŞMASI
CHP'nin yönettiÄŸi Ankara'da da benzer sorunlar yaÅŸanıyor. Haber7'ye konuÅŸan AK Parti Ankara Ä°l BaÅŸkanı Hakan Han Özcan, 500 gündür bitmeyen yol çalışmasının Ankaralıları usandırdığını söylemiÅŸti. Özcan, çalışmanın ancak yüzde 50'sinin bittiÄŸini, bu gidiÅŸle 600 gün sonra anca biteceÄŸini belirtmiÅŸti.Â
AK Parti Ankara İl Başkanı Özcan'dan Mansur Yavaş'a sert sorular: Ringden kaçıyor!